Основним призначенням кондиціонерів є охолодження повітря у приміщеннях. Однак функціонал багатьох сучасних моделей дозволяє використовувати цю техніку для обігріву. Але в цьому випадку потрібно враховувати, що робота такого пристрою за мінусових температур знижує його продуктивність і збільшує ризик поломки. Тому важливо добре розібратися, за якої температури можна включати кондиціонер на обігрів і як правильно експлуатувати техніку в даному режимі. Це не тільки продовжить термін служби обладнання, але й дозволить створити в будинку комфортну атмосферу за розумних витрат на оплату комунальних послуг.
Використання кондиціонера в холодний період
Застосування даного виду пристрою для обігріву приміщень має безліч переваг: економічне споживання електроенергії, швидке прогрівання повітря, збереження природного рівня вологості, мінімальний ризик травмуватися про розпечений корпус приладу, а також високий рівень екологічності та пожежної безпеки.
Однак прийнявши рішення обігрівати квартиру або будинок за допомогою такого пристрою, потрібно пам'ятати, що кожна модель має певний діапазон робочих температур. Його обов'язково потрібно дотримуватися, щоб уникнути поломки техніки! Обмеження на температуру, в якій експлуатується конкретний пристрій, залежить від його типу:
-
Неінверторні кондиціонери можуть використовуватися для обігріву приміщень при температурі до -5 °C. наприклад, у міжсезоння, коли на вулиці з'явилися перші морози, а центральне опалення ще не ввімкнули. Цей сегмент зазвичай представлений пристроями бюджетного та середнього класу.
-
Інверторні кондиціонери коштують дорожче за моделі попереднього типу, але можуть використовуватися при нижчих температурах – до -15 °C. Це зумовлено особливим принципом функціонування компресора. Також на ринку доступні пристрої, які можна використовувати для обігріву приміщень під час морозу до -25 °C.
Дізнатися, за якої температури не можна вмикати кондиціонер, можна в інструкції, що додається до обладнання. Також цю інформацію можна уточнити у консультанта при покупці техніки або у представника компанії-виробника.
Робота на обігрів
Сучасні кондиціонери, незалежно від їхнього типу, мають приблизно однаковий принцип роботи. Він базується на властивості рідини (фреону) віддавати тепло під час конденсації та поглинати його при випаровуванні. При роботі на обігрів кондиціонер діє як теплова гармата, швидко нагнітаючи тепле повітря у приміщенні.
Функціонування пристрою в даному режимі виглядає приблизно так:
-
Компресор у зовнішньому блоці стискає фреон, внаслідок чого він переходить у рідку форму з підвищенням температури на 10 - 20°С.
-
Нагріта рідина прямує трубками у внутрішній блок, де через теплообмінники віддає тепло повітрю всередині кімнати, за рахунок чого і відбувається обігрів приміщення.
-
Охолоджений фреон перенаправляється у зовнішній блок, випускає залишковий холод надвір, після чого знову надходить у компресор і цикл повторюється.
Кондиціонери мають високий ККД. Коли на вулиці тепло або невеликий мороз, пристрій генерує приблизно в 4 рази більше тепла, ніж споживає енергію. Однак при зниженні температури на вулиці зменшується і ККД. Чим сильніший мороз, тим більше енергії техніка споживає для нагнітання тепла до приміщення.
Використання режиму «Обігрів» на кондиціонері
Насамперед потрібно переконатися, що конкретна модель здатна функціонувати в режимі генерації тепла. Далі потрібно перевірити, чи погода за вікном відповідає допустимому діапазону робочих температур пристрою. Тільки після цього можна взяти пульт керування та включати кондиціонер на тепло. Це робиться таким чином:
-
Натиснути кнопку «MODE» кілька разів – до появи на дисплеї написи «HEAT» або значок у вигляді сонця. На деяких пультах можуть бути кнопки, які дозволяють запустити режим обігріву одним натисканням.
-
Зачекати на появу потоку прогрітого повітря.
-
Відрегулювати пультом дистанційного керування температуру нагрівання відповідно до особистих уподобань.
Можливі проблеми при експлуатації кондиціонера взимку
Використання такої техніки для обігріву квартири або будинку вимагає вкрай відповідального підходу до її вибору. Від типу, функціоналу та характеристик конкретної моделі залежать не тільки витрати електроенергії та рівень комфорту, а й довговічність обладнання. Використання кондиціонера, не призначеного для експлуатації взимку, неминуче призведе до негативних наслідків:
-
Мінусова температура погіршує характеристики олії в холодильному контурі, що може стати причиною виходу з ладу компресорної установки.
-
Сильний мороз може призвести до зледеніння теплообмінника у зовнішньому блоці та дренажного піддону, що загрожує поломкою всієї системи.
-
При негативних температурах кондиціонер змушений працювати на максимальній потужності, що суттєво скорочує термін його служби.
Тому, якщо в регіоні переважають м'які зими, можна обійтися недорогою моделлю неінвенторного типу. Однак для місцевості, де часто бувають сильні морози, обов'язково потрібно купувати тільки інверторний кондиціонер із хорошим запасом потужності, який зможе ефективно обігрівати приміщення без ризику швидкого виходу з ладу.